חואוויי ו-ZTE הפועלות גם בישראל ייחקרו בחשד לריגול

לראשונה, ועדה של בית הנבחרים האמריקני תחקור באופן רשמי את שתי ענקיות הטלקום שפועלות גם בישראל

משרדי חואוויי

משרדי חואוויי בשנזן, סין. קרדיט: cc by pixelsandme, flickr

האם חברות טכנולוגיה סיניות הפועלות בארה"ב – מרגלות עבור המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס)? את השאלה הזו תחקור ועדה של בית הנבחרים האמריקני. הוועדה ששמה – U.S. House Intelligence Committee, תבדוק גם האם החברות מזיקות לתשתיות הטלקומוניקציה בארה"ב.

החקירה תתמקד בשתי חברות ענק: "חואוויי" (Huawei), יצרנית ציוד התקשורת השנייה בגודלה בעולם. החברה התחילה לפעול בטקסס שבארה"ב בשנת 2001, וכיום מעסיקה 1500 עובדים; ובחברת ZTE, יצרנית הסלולר הרביעית בגודלה בעולם במונחי מכירות, לפי חברת המחקר IDC.

שתי החברות פועלות גם בישראל. בחודש אפריל 2010 התפרסמה באמצעי התקשורת בישראל הידיעה כי חואוויי הקימה בישראל מרכז פיתוח חשאי, הפועל תחת השם "טוגה נטוורקס" – Toga Networks. המרכז שהוקם באזור התעשייה של הוד השרון, עוסק בפיתוח שבבי תקשורת.

החברה הסינית השנייה שנחקרת – ZTE – נכנסה כשותפה בקבוצת מרתון מובייל (אקספון) של איש העסקים חזי בצלאל, שזכתה במכרז הסלולר, אך רישיונה נפסל בסוף חודש מאי השנה.

חואוויי: "ההאשמות בלתי הוגנות"

ב-25 בפברואר השנה פנתה חברת חואוויי במכתב לממשלת ארה"ב שבו ביקשה שלא לנהל חקירה נגד החברה. כבר יותר מעשר שנים שנגד החברה קיים חשד כי היא מנהלת קשרים הדוקים עם המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) ועם צבא סין. עקב כך, הקונגרס האמריקני וקהילת המודיעין בארה"ב בלמו את ניסיונותיה להיכנס לשוק הטלקומוניקציה בארה"ב.

למשל, בחודש מארס 2008, בוטלה עסקה בין חואוויי לחברת המחשבים האמריקנית 3Com, לאחר התנגדות מהממשל האמריקני. במקרה אחר, הזהיר שר המסחר של ארה"ב, ג'ון ברייסון, את חברת הטלקומוניקציה האמריקנית Sprint, שלא תיכנס לעסקה גדולה עם חואוויי. השנה, משרד המסחר של ארה"ב מנע מחואוויי לזכות במכרז להקמת רשת תקשורת חירום.

אבל חואוויי טוענת במכתב ששלחה לממשל האמריקני, כי ההאשמות נגד החברה מעורפלות ובלתי הוגנות, וכי למעשה, לחברת חואווי אין כל קשרים עם המק"ס ועם צבא סין.

"זה מובן לחלוטין מנקודת מבטם של סוכני יחסי הציבור של החברה", הגיב ג'יימס מלבנון, סגן נשיא מחלקת המודיעין בחברת המחקר Defence Group, למכתבה של חואוויי. "אך זה לא הופך את זה לנכון", הוסיף. מלבנון עוסק בניתוח ומחקר של חברת חואוויי כבר יותר מ-10 שנים.

ריצ'רד פישר, מומחה למודרניזציה של צבא סין שחיבר ספר בנושא בשנת 2008, נשמע בוטא יותר: "[הטענה של החברה הסינית] זה שטויות במיץ. ואתם יכולים לצטט אותי". פישר מסביר כי המצב סבוך יותר: "אף חברה בסין אינה מעבר למרות המק"ס, וכפועל יוצא מעבר למרות צבא סין, או מעבר למרות ארגוני המודיעין והביטחון הרבים בסין", אמר בריאיון טלפוני.

קשרים עם צבא סין

חואוויי נוסדה בשנת 1988 על ידי רן ג'נג-פיי, שכיהן בתור ראש האקדמיה לטכנולוגיות מידע במחלקת כוח האדם הכללי של צבא השחרור העממי של סין (PLA). במסגרת תפקידו היה אחראי למחקר בנושא טלקום.

חואוויי התחילה את דרכה בהנחת רשת סיבים אופטיים, שהפכה לבסיס המחשוב בסין בשנות ה-90. לדברי פישר, עבודה זו הייתה קשורה באופן הדוק לצרכי צבא סין ובמיוחד ל"משימה העליונה" שלו – שמירת המק"ס בשלטון. במחקר של חברת ראנד משנת 2007 נטען: "לחואוויי קשרים עמוקים עם צבא סין, שמהווה לקוח חשוב עבורה, וכן תומך פוליטי נלהב ושותף למחקר ולפיתוח".

חואוויי פילסה את דרכה בשוק הסיני, בתחילת שנות ה-90, לאחר שהצליחה לשכנע את משרדי הדואר והתקשורת של המדינה לרכוש ממנה מוצרים תמורת דיבידנד. בשנת 2003 התרחבה החברה מעבר לגבולות סין. כיום החברה מגלגלת כ-30 מיליארד דולר בשנה.

המודל של מאו דזה-דונג

במרכז המחלוקת נמצא רן ג'נג-פיי, מייסד החברה. מניתוח של יותר מתריסר נאומים ומאמרים פרי עטו של רן, לרבות מאמר שפורסם במגזין הפנימי של החברה "Huawei People", עולה כי רן הוא חסיד נלהב של השלטון הקומוניסטי בסין.

מתברר כי בעת שירותו הצבאי הוא למד את המודל של מאו דזה-דונג, ואף יישם אותו – טקטיקות הלוחמה של מאו סייעו לו בגיבוש התרבות הארגונית של חואוויי. באחד המאמרים במגזין החברה נכתב: "רן בעל הבנה מעמיקה של תיאוריית האסטרטגיה הצבאית של מאו, שיטות להתמודדות עם הציבור הרחב, פתרון סכסוכים, מטריאליזם דיאלקטי ותחומים נוספים. הוא מיישם את התיאוריות ועושה בהן שימוש בבסיס האסטרטגיה הניהולית שלו בחברה".

מנאומיו של רן ניתן לראות גם את הקשר האידאולוגי שלו למפלגה. למשל, באחד מנאומיו הוא אמר כי "רק המק"ס יכולה לגרום לסין להתפתח ביציבות", וכי "עובדי חואוויי תמיד אוהבים את המדינה, את העם ואת המפלגה כחלק מהתרבות הארגונית של החברה".

בדומה לחברות סיניות אחרות, גם בחואוויי יש תאים פעילים של המפלגה הקומוניסטית. תאים מפלגתיים הם צורה של בקרה חברתית המופעלת לרוחב הממשלה, הצבא והתעשייה בסין. לדברי פישר, בארגונים גדולים יש סניפים מפלגתיים. הקיום של סניף מפלגתי בתוך חואוויי עשוי להיתפס כמחויבות אידיאולוגית כלפי שלטון המפלגה, וכחיזוק השליטה של המפלגה בחברה.

פישר אומר כי כדי להוכיח שהחברה בלתי תלויה במפלגה או במדינה, וכי איננה עובדת עם המודיעין הסיני או קשורה לפעילות צבאית כלשהי, כפי שהיא טוענת, "היא תהיה חייבת לפרט ולזהות את כל חברי המפלגה שבתוך הנהלת החברה; היא תצטרך לפרט את ההיסטוריה של התא המפלגתי שלה; יהיה עליה לפרט את כל העבודה שעשתה למען צבא סין, למען ארגוני מודיעין סיניים וכן לפרט את מערכות היחסים הנוכחיות שלה איתם".

תגובת דובר משרד החוץ

לאחר שנודע כי הוועדה תחקור את החברות הסיניות, אמר ליו וויי-מין, דובר משרד החוץ של סין, כי הוא מקווה שארה"ב תימנע מלתת "צביון פוליטי" לשיתוף הפעולה הכלכלי בין ארה"ב לסין, דווח באמצעי תקשורת בסין.

לדברי ד"ר פרנק טיאן שיה, הפרשן הכלכלי של CHINABIZ, "חלק מהטכנולוגיה האמריקנית נגנבת על ידי חברות סיניות עם רקע צבאי. החברות האלה הן חברות ממשלתיות. למעשה, הגניבה הזו היא מדיניות לאומית שהמק"ס ייסדה. כלומר, זה משהו פוליטי לגמרי. אבל האירוניה היא שהמק"ס אומרת עכשיו למדינות מערביות לא לתת 'צביון פוליטי' לקשרים הכלכליים שלהן עם סין".

*השתתף בהכנת הכתבה: מת'יו רוברטסון

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר