"השקעות הון בסין הן כרגע עסק מסוכן"

גרג אוטרי, מחבר הספר Death by China, אומר בריאיון כי המאבקים הפנימיים במשטר הסיני עשויים להיות הקדמה לקריסה בסגנון ברית המועצות

גרג אוטרי, מחבר הספר Death by China

האירועים המתרחשים בסין בשבועות האחרונים ערערו את שלטון המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס). אחרי שוואנג לי-ג"ון, לשעבר מפקד משטרת צ"ונג-צ"ינג, נסע לקונסוליה האמריקנית בעיר צ"נג-דו ב-6 בפברואר ולפי החשד העביר מסמכים החושפים פשעים נגד האנושות שביצעו בכירים במק"ס, החל אפקט דומינו של מאבקי כוח ובריתות שמאיים על עצם קיומו של המשטר הקומוניסטי.

ב-21 במארס, גרג אוטרי, מומחה לסין ומחבר-שותף של הספר "מוות בידי סין" – Death by China, הרצה בקמפוס אירוין של אוניברסיטת קליפורניה, בה הוא הסביר את המאבקים הפנימיים האחרונים בין מנהיגי המק"ס, ואת השפעתם העולמית. ראיינו את אוטרי לפני ההרצאה.

גרג אוטרי: "אני חושב שהעובדה שיש אפילו דיון על כך שמתרחש מאבק פנימי – הפיכה פוטנציאלית – מבהירה שהמשטר הזה הוא [הרבה] פחות יציב ממה שרוב האמריקנים, במיוחד אנשי העסקים והפוליטיקאים האמריקנים, מודעים לו, וזה סיכון שארה"ב צריכה להיות מודעת לו".

וואנג לי-ג"ון שנמלט לקונסוליה האמריקנית סימן את תחילת מאבקי הכוחות בצמרת ההנהגה הקומוניסטית. בהמשך הפרשה פוטר מתפקידו בו שי-לאי, לשעבר האיש החזק בצ"ונג-צ"ינג שקיווה לתפוס מקום בין אחד מתשעת חברי הפוליטביורו, ונפוצו ידיעות על היחלשותה של דמות נוספת: ג"וֹאוּ יונג-קאנג – שמופקד על ניהול כוחות הביטחון של סין.

שתי הדמויות האחרונות שהוזכרו משתייכות למחנה בהנהגתו של ג"יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג המק"ס. במחנה הנגדי נמצאים מנהיג המק"ס המכהן הו ג"ין-טאו, וראש הממשלה וון ג"יא-באו.

"בו שי-לאי [לשעבר מזכיר המפלגה בצ"ונג-"צינג] הוא פשוט בריון", אומר אוטרי. "והמנהיגות הנוכחית של סין – הו ג"ין-טאו ווון ג"יא-באו, הם אנשים חלקלקים… העובדה שבו שי-לאי סולק מבהירה שמתרחש מאבק כוח פנימי במק"ס, ושטוב שאנשי עסקים ופוליטיקאים אמריקנים יהיו מודעים לכך שהמשטר אינו משטר יציב שכדאי שנשקיע בו את ההון ואת המשאבים שלנו…"

במצב הנוכחי, האם אתה חושב שדמוקרטיה תשפר את מצבה של סין?

אוטרי: אני לא חושב שמה שראינו עד כה נותן סימן כלשהו שיהיה שינוי חיובי בסין.

כמובן, המנהיגים הנוכחיים של סין מדברים על קידמה, ומדברים בלשון נקייה ובניבים מעודדים, במיוחד כשהם מדברים למערב, אבל אף פעם אין התקדמות אמיתית. דיכוי זרימת המידע באינטרנט, הצנזורה, דיכוי המאמינים הדתיים, הטיבטים, [הכול] ממשיך ללא הפוגה. אין לי סיבה לחשוב שנראה שינוי רק משום שבו שי-לאי סולק מצ"ונג-צ"ינג.

יכול להיות שיהיה שינוי מקומי בעיר הזו, ונראה ירידה בסגידה למאו שהתרחשה שם, אבל אני לא חושב שסין תשתנה אם לא יהיה קונפליקט אמיתי שיפרוץ ויאיים להעיף את כל האנשים [במתחם מנהיגות המפלגה בבייג"ינג] בג"ונג-נאן-האי.

מה לדעתך הוא תפקידה של ממשלת ארה"ב?

אוטרי: אני לא חושב שהתערבות ישירה של ממשלת ארה"ב תהיה דבר חיובי משום שאני לא חושב שממשלת ארה"ב יכולה לתמוך באף אחד מהצדדים שנראה שנאבקים שם.

הצד האחד הוא הדיקטטורה המאואיסטית המיושנת והצד השני הוא המשטר הנוכחי שהוא חבורה של casino online שקרנים. אז אין סיבה לתמוך באף צד. ארה"ב צריכה לתמוך בעם הסיני ולהמשיך לתמוך בזכויות אדם ובחופש העיתונות בסין בצורה ברורה ושקופה. עד שזה 8, 2011 521,000 – "Boyfriend," baby lyrics justin bieber , April 14, 2012 509,000 – "Born This Way," Lady Gaga, March 5, 2011"Boyfriend" likewise logs an impressive first week of airplay, debuting at No. יקרה אין לנו ממש עניין איך הם נלחמים אחד בשני.

אבל, צריך להיות לנו ברור שזה משטר לא יציב, דומה מאוד למצבה של ברית המועצות ב-1991-1990. השקעה של עוצמה פוליטית אמריקנית, על ידי פוליטיקאים אמריקנים, במשטר הנוכחי, או השקעת הון על ידי אנשי עסקים, הן עסק מסוכן, ועלינו להיות מודעים לכך ועלינו לשקול מחדש כמה אנחנו מתמסרים לשיתוף פעולה עם הממשלה הסינית הנוכחית עד שהיציבות תחזור.

אני לא חושב שממשלת ארה"ב צריכה לעשות הרבה למעט לנסות להיות יותר כנה לגבי הטבע של האנשים שאנחנו מתעסקים איתם כרגע, והעובדה שיש כוחות רבים מנוגדים בתוך הכביכול מערכת של מפלגה אחת שיש להם, ומשום שהם מתעקשים על מערכת של מפלגה אחת לא תוכל להיות העברת שלטון בדרכי שלום מקבוצה אחת לקבוצה אחרת בסין.

אז ברור שבנקודה כלשהיא בעתיד תהיה העברת שלטון שלא בדרכי שלום וזה יהיה דבר טוב לכלכלה העולמית. זה אולי לא יהיה טוב לעם הסיני, וזה כנראה לא טוב שממשלת ארה"ב תהיה מושקעת בזה.

אני לא חושב שממשלת ארה"ב יכולה לנקוט בצעדים ממשיים כדי להשפיע על מה שקורה לכאן או לכאן, משום שאנחנו לא יכולים לתמוך באף צד במצב הזה עד שכוח חדש יעלה בסין. ממשלת ארה"ב לא יכולה לעשות יותר מדי חוץ מלהפסיק לתמוך בשקרים שמגיעים מהמק"ס.

יש סינים שרוצים שממשלת ארה"ב תחשוף את העדויות שוואנג לי-ג"ון הביא לקונסוליה

אוטרי: אני חושב שזה יהיה באמת מעניין לדעת מדוע וואנג לי-ג"ון היה בשגרירות בצ"נג-דו ואני חושב שזה מעניין שמשטרת צ"ונג-צ"ינג רדפה אחריו כל הדרך לצ"נג-דו, ושיש אמריקנים – אפילו פוליטיקאים ואנשי עסקים – שלא מודעים למה שקורה.

זה דבר מפחיד: שלטון החוק לא קיים במדינה הזו. יהיה נהדר לדעת מה הוא עשה שם. האם הוא באמת ביקש מקלט בארה"ב? האם הוא רק הסתתר מבו שי-לאי, עד שהחברים בבייג"ינג יבואו להציל אותו כך שהוא יוכל להעביר את הראיות לתכנית ההפיכה של בו?

אני לא יודע, אבל אני חושב שממשלת ארה"ב צריכה לחלוק את מה שהיא יודעת. אני יודע שיש חברי קונגרס שדחקו במחלקת המדינה לעשות את זה. אני אהיה בוושינגטון די.סי. להעיד בפני ועדת החוץ בשבוע הבא, ואני בוודאי אספר לחברי הקונגרס את מה שאני יודע… אני חושב שהם יתעניינו מאוד להביא את המידע הזה גם לעם האמריקני… וגם לעם הסיני.

הבוס של וואנג לי-ג"ון הוא בו שי-לאי. הבוס של בו שי-לאי הוא ג"וֹאוּ יונג-קאנג, והבוס של ג"ו הוא ג"יאנג דזה-מין. האחרון יזם את הרדיפה נגד הפאלון גונג. האם אתה חושב שהאירוע הזה בסופו של דבר יוביל לחשיפת הפשע של ג"יאנג?

אוטרי: אני רוצה להאמין שתתגלה האמת על שלטון ג"יאנג דזה-מין, והרדיפה שלו נגד הפאלון גונג והקמת משרד 610 (משטרה חשאית שהושוותה לגסטאפו אשר תפקידה הוא לחסל את ה"פאלון גונג" – המת") וכל שאר הדברים שהוא עשה.

אבל מצד שני, המשטר הנוכחי לא בטוח רוצה להראות את מה שהו ג"ין-טאו עשה לטיבטים, או את הרדיפה שהוא המשיך לקיים. אני חושב שהם יהיו די זהירים בחשיפת המידע, אפילו אם הם רוצים להשתמש בו כדי לפגוע ביריביהם הפוליטיים. אבל אין לדעת, משום שהמק"ס היא קופסה שחורה מלאה בעכברושים שנלחמים זה בזה. היא אינה דומה לאף מערכת פוליטית אחרת בעולם.

יש האומרים שהדבר הוא אולי הצעד הראשון לקראת קריסת המק"ס. מה אתה חושב?

אוטרי: אני חושב שהמצב דומה מאוד לזה שראינו בברית המועצות ב-1991-1990, בו היו אנשים של הקו הנוקשה שרצו להחזיר את המערכת הנוקשה של העבר. גורבצ"וב החל לפתוח אותה קצת… וכשהוא כבר לא יכול היה לשמור אותה נעולה, כל המערכת נפלה לכאוס. אני חושב שזה אפשרי, אבל אנחנו לא יודעים משום שזו קופסה שחורה. המק"ס מתעקשת לקיים שלטון של מפלגה אחת, והיא אינה מספקת שקיפות. האנשים בסין לא יודעים מה קורה, וזה מצב מצער.

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר