מה באמת עומד מאחורי הקנוניה לסילוק גוגל מסין?

פרשנות: לאור החדשות האחרונות נראה כי פרישתה המאולצת של גוגל מסין הייתה חלק ממזימה כוללת

איור: ג'ף ננרלה, TheEpochTimes

מקור מהימן בבייג'ינג חשף לאחרונה כי הפסקת הפעילות של גוגל בסין אורגנה על ידי ראש מנגנוני הביטחון של סין ג'ואו יונג-קאנג, ועל ידי ראש המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס) בצ'ונג-צ'ינג אשר הודח לאחרונה, בו שי-לאי. לי צ'אנג-צ'ון, ראש משרד התעמולה של סין, שיחק גם הוא תפקיד מרכזי בפרשה.

המזימה של הדמויות הפוליטיות שהוזכרו לעיל הייתה לגרום לסילוקה של גוגל מסין, וכך להפוך את "באידו", מנוע החיפוש הסיני, לגדול ביותר בשוק מנועי החיפוש בסין. בתמורה, "באידו" שהרוויח מכך, יאפשר לדמויות שהוזכרו להשתמש בתוצאות החיפוש שלו למטרותיהם הפוליטיות. למשל, הם יוכלו להסיר את הצנזורה במנוע החיפוש שמונעת פרסום מאמרים המשמיצים את מנהיגי סין המכהנים – ראש הממשלה וון ג'יא-באו, ומזכיר המפלגה הו ג'ין-טאו.

כמה חודשים לאחר שנרקחה המזימה, החלו פעולות הדרגתיות לסילוקה של גוגל מסין. בתחילה הואשמה גוגל בהפצת פורנוגרפיה באינטרנט בסין, ולאחר מכן, בדצמבר 09, הותקף שירות הדואר שלה – Gmail. לבסוף, ביוני 2010, הפנתה גוגל את המשתמשים בסין למנוע החיפוש שלה בהונג-קונג. מאז, השתלטה באידו על נתח שוק מנועי החיפוש בסין.

ארה"ב פספסה את הסיפור האמיתי

במארס 2010, כחודשיים לאחר שגוגל פרסמה הודעה שבה נכתב כי עליה לשקול את המשך פעילותה בסין, מסר משרד החוץ של ארה"ב כי הפסקת הפעילות של גוגל בסין נבעה ממטרות מסחריות. משרד החוץ גם הצהיר כי לא יתערב בנושא, אבל ימשיך לדון בסוגיית חופש הביטוי באינטרנט בסין, והבית הלבן הביע שוב את תמיכתו בחופש הביטוי באינטרנט.

נוסף על כך, במברק של משרד החוץ של ארה"ב ("הסטייט דיפרטמנט") שהודלף באתר "ויקיליקס", נכתב כי "איש קשר שלנו הנמצא בעמדת מפתח [בסין] טוען כי ממשלת סין הייתה אחראית לביצוע הפריצות למחשבי גוגל. לפי המקור שלנו, ההנחיות לביצוע נקבעו ברמת הוועדה המתמדת של הפוליטבירו של המק"ס".

במילים אחרות, ממשלת ארה"ב ידעה על מעורבותה של ממשלת סין בתקיפת שירות הדואר של גוגל ובהפסקת הפעילות של גוגל בסין. בנוסף, היא נטתה להאמין שהפריצות למחשבי גוגל נבעו מחששה של המפלגה הקומוניסטית הסינית מפני חופש הביטוי בסין.

אולם, ארה"ב החמיצה לחלוטין את אחת הנקודות המרכזיות בפרשת גוגל בסין, והיא שהמטרה של סילוק גוגל מסין הייתה לחזק את שליטתו של מנוע החיפוש "באידו" בסין, וזאת כדי להחליש את מעמדם של מנהיגי המק"ס המכהנים.

החלשת מעמדם של המנהיגים המכהנים הייתה האינטרס של הדמויות הפוליטיות שרקמו את המזימה – ג'ואו יונג-קאנג ובו שי-לאי. שני האחרונים משתייכים למחנה הפוליטי בהנהגתו של ג'יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין. מלבד העובדה שהמחנה האחרון מתנגד למחנה בהנהגתם של המנהיגים המכהנים – וון ג'יא-באו והו ג'ין-טאו, הוא גם מואשם בפשעים חמורים שאנשיו ביצעו בתקופת כהונתו של ג'יאנג דזה-מין. הפשע החמור ביותר הוא רדיפת ה"פאלון גונג" (פאלון דאפא), שיטת תרגול רוחנית שתלמידיה בסין סובלים מעינויים שהחלו ביולי 1999, כאשר ג'יאנג דזה-מין הורה לכל המנגנונים בסין לרדוף את מתרגלי השיטה. לפי דיווחים, וון ג'יא-באו מעוניין לחשוף את פשעיהם של אנשי מחנה ג'יאנג דזה-מין.

לצד כל אלה ישנן עובדות שפורסמו בציבור על מעשיו של בו שי-לאי בעיר צ'ונג-צ'ינג, בתמיכתו של ג'ואו יונג-קאנג. לפי פרסומים, בו שי-לאי יזם את משפטי הכנופיות בצ'ונג-צ'ינג והחיה את "התרבות האדומה" של עידן מהפיכת התרבות. הוא גם עקב אחרי מנהיגים בממשל המרכזי בסין, חבר עם כוחות מזוינים מקומיים, רכש כלי נשק, אימן חיילים ושילם שוחד למומחים ולאנשי אקדמיה כדי שירעיפו שבחים על יכולתו כמנהיג.

בפברואר השנה, התווסף לכך הסיפור על ניסיונם של ג'ואו יונג-קאנג ובו שי-לאי לביים הפיכה נגד ההנהגה הנוכחית בסין. גרסה של סיפור זה סופרה על ידי וואנג לי-ג'ון לדיפלומטים אמריקנים בעת שניסה לערוק לקונסוליה האמריקנית בצ'נג-דו בתחילת פברואר, כך לדברי ביל גרץ, כתב אמריקני לענייני ביטחון לאומי. וואנג שימש בתור יד ימינו של בו שי-לאי.

הגילויים האחרונים רומזים כי פרישתה המאולצת של גוגל מסין הייתה חלק ממזימה כוללת. המזימה נעצרה, כמובן, כאשר וואנג לי-ג'ון הגיע לקונסוליה האמריקנית בצ'נג-דו. מאז אותה פרשה הודח בו שי-לאי, ולפי דיווחים, זה רק עניין של זמן עד שג'ואו יונג-קאנג יודח גם הוא.

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר