קבלן אמריקני נקנס לאחר שמכר טכנולוגיה צבאית לסין

זוכרים את פרשת הפאלקון? הממשל האמריקני קנס את יצרנית מסוקי ה"בלק-הוק" לאחר שמכרה לסין תוכנות שאפשרו לה לפתח מסוק קרב חדיש

אילוסטרציה, מסוק סיני. קרדיט: cc by Defence Images, flickr

אחד הקבלנים הגדולים של משרד ההגנה האמריקני מכר לסין טכנולוגיה שתסייע לה לפתח את מסוק הקרב הצבאי הראשון שלה. בכך הפר הקבלן חוקי ייצוא שקבע משרד המשפטים האמריקני לאחר הטבח בכיכר טיאננמן ב-1989.

חברת United Technologies, יצרנית מסוקי ה"בלק-הוק" של צבא ארה"ב, ושתי חברות בנות שלה הסכימו לשלם יותר מ-75 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקני ולמשרד החוץ, לאחר שמכרו תוכנות צבאיות בעלות תוכן רגיש לסין. משרד המשפטים האמריקני טען כי סין השתמשה בתוכנות בפיתוח מסוק התקפה מודרני, ונימק את הטלת הקנס על החברה בכך שמסוק ההתקפה של סין מאיים על ביטחון כוחות ארה"ב ובני בריתה.

ביוני 1989 החליטה ארה"ב לאסור מכירת נשק לסין, לאחר שזו נקטה באמצעים חריפים וגרמה, על פי מספר הערכות, להריגתם של אלפי מפגינים בכיכר טיאננמן. לאחר מכן, בשנת 1990, חקיקה של הקונגרס אסרה מפורשות על מכירת מסוקים וטכנולוגיה לסין.

לפי משרד המשפטים האמריקני, חברת הבת שניסתה להשתלט על שוק המסוקים האזרחיים בסין, לא יידעה את חברת האם United Technologies במשך שנים על מכירת התוכנות הצבאיות, ואף התעלמה במכוון מהפוטנציאל הצבאי של המסוק. עם זאת, תובעים מטעם המדינה אמרו כי חברת United Technologies הייתה מודעת לכך שמכירת התוכנה לסין תאפשר לבייג'ינג לפתח את המסוק הצבאי מסוג Z-10.

דייוויד פיין, התובע המחוזי שמייצג את ממשלת ארה"ב הצהיר כי חברת הבת הקנדית של "יונייטד", פראט ו-וויטני (Pratt & Whitney Canada), "לקחה מה שכינתה 'סיכון מחושב', כיוון ששאפה להפוך לספק בלעדי בשוק המסוקים האזרחיים בסין, עם הכנסות צפויות של יותר משני מיליארד דולר". פיין הוסיף כי "חלפו מספר שנים שבהן הופר החוק ביודעין", לפני שנעשה משהו בנדון.

"יונייטד" הודתה בכך שהפרה את חוק הפיקוח על ייצוא נשק לסין, ובכך שכיסתה על העבירה תוך מתן הצהרות כוזבות.

התביעות באות על רקע דאגה בארה"ב מתהליך ההתייעלות והמודרניזציה של הצבא הסיני ופעולותיו ההופכות בהדרגה לאגרסיביות יותר באזור אסיה-פסיפיק. לפני כמה חודשים אף האשימה ארצות הברית את סין בריגול ופריצה למחשבים של עסקים וקבלנים העובדים מול משרד ההגנה, במטרה לגנוב קניין רוחני. דו"ח שהוציא הקונגרס בחודש מארס מציין כי יכולות הצבא הסיני בלוחמת אינטרנט (cyber warfare) התקדמו משמעותית וקיימת האפשרות שייעשה בהן שימוש נגד ארצות הברית בזריעת תוהו ובוהו ברשתות המחשבים שלה.

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר