על הספר "China’s Megatrends"

העצה הזו תחסוך לכם זמן רב: אם אתם רוצים להבין את סין, אל תקראו את הספר שכתבו ג'ון ודוריס נאסביט

ב-1932 נסעו לבריה"מ הקומוניסטית שני סוציאליסטים בריטים ששמם סידני וביאטריס ווב. הם הסתובבו בבריה"מ, דיברו עם אנשים וקראו ספרים ועיתונים. כשחזרו משם החליטו לכתוב מאמרים נלהבים על שראו; התוצאה הייתה אוסף של מאמרים שהרעיפו שבחים על בריה"מ; אף לא אחד מהמאמרים הזכיר את הגולאגים.

לספר China’s Megatrends שראה אור ב-2010, אפשר להתייחס כגרסה מעודכנת של אותם מאמרים נלהבים. ההבדל היחיד הוא שהפעם הנושא הוא סין המודרנית ולא רוסיה הקומוניסטית, ושהספר נכתב על ידי ג'ון ודוריס נאסביט.

כותבי הספר מציגים שמונה מגמות עיקריות (Megatrends) המהוות לדעתם "עמודי תווך של החברה החדשה" שסין והמפלגה הקומוניסטית בסין מעצבות. לא תצמח תועלת מהתייחסות למגמות, מלבד העובדה שכולן שגויות. לדוגמה, המגמה הראשונה היא "חרות המחשבה"; מגמה אחרת היא "תסיסה אמנותית ואינטלקטואלית"; שלישית היא "חופש וצדק".

בני הזוג נאסביט לא נסעו לכוכב אחר כדי לכתוב את הספר. הם השתכנו בלב לבו של הדרקון, בעיר טיאן-ג'ין. שניהם אינם דוברי סינית, ולכן נעזרו בחבורת סטודנטים ומשכילים שעקבו בשבילם אחר התקשורת (אותה תקשורת הנשלטת על ידי המפלגה) ותרגמו להם מה שנכתב בה. את כל המאמרים שאספו מהתקשורת הכניסו למאגר נתונים, ומתוך ניתוח התוצאות הם גיבשו את "שמונת עמודי התווך" ועוד מסקנות חסרות שחר.

הנה דוגמה לסוג ההיגיון שעליו מבוסס הספר: כיוון שג'ון נאסביט לא התבקש שלא לדבר על נושאים מסוימים בהרצאות שהעביר באוניברסיטאות בסין – אין בסין דיכוי של חופש הדיבור (עמוד 222); או שהצנזורה על התקשורת בסין עוסקת בעיקר באופן הכתיבה ולא בתוכן; ודוגמה אחרונה: שלטון המפלגה הקומוניסטית נועד לרווחתו של העם הסיני, וכך הלאה.

האמת של ג'ון נאסביט

ב-1977 נתבקש ג'ון נאסביט לכתוב ספר ברוח זו. הבקשה הגיעה מלשכתו של ג'יאנג דזה-מין, לשעבר נשיא סין המואשם מחוץ לסין ברצח-עם בעוון הוראה שנתן ב-1999 לרצוח המוני מתרגלי פאלון גונג. נאסביט מצטער על שלא נעתר אז לבקשתו של ג'יאנג, אך אומר שניסה לפצות על כך בספר זה שיצא רק ב-2010, והוא בהחלט עושה זאת.

רבות מהטענות שבספר הן בברור לא נכונות או שקריות, קשה להבחין בין שני הסוגים. בני הזוג נאסביט מדברים רבות על "ביסוס השקפותינו על עובדות" (עמוד 223), אך ניכר שהם בחרו בחירה צרה מאוד של עובדות, כאלה שיתאימו להשקפתם. למשל, הם ככל הנראה לא מכירים את סיפוריהם הרבים של עיתונאים שפוטרו, נאסרו, הוכו ואפילו נרצחו במשך השנים במהלך ניסיונם לדווח על עובדות שהמפלגה לא רצתה שהם ידווחו עליהן. או את ניסיונותיהם של עורכי דין לחקור עובדות כאלה שנחלו כישלון חרוץ אף יותר.

האם הזוג נאסביט שמע משהו על גאו ג'י-שנג, צ'נג גואנג-צ'נג, ראן יו-פיי, ואנג לי-הונג טיאן ג'יאן-יונג, טאנג ג'י-טיאן לי וויי, לי טיאן-טיאן ואחרים? הם לא מתייחסים אף לא פעם אחת לסוגיות כגון מחנות העבודה, עינויים, מאסרים שרירותיים, ולאמצעים האלימים והתעמולה של המפלגה. הם גם לא רואים בעיה במיתוס של "סין" המאוחדת וההרמונית כפי שהמפלגה הקומוניסטית מציגה, שבו השליטים מתכוונים רק לטוב, חיי האיכרים בשיפור מתמיד, ועתיד מזהיר תמיד נמצא בהישג יד.

התוצאה היא ספר המציג גרסה לא אמינה ומעוותת של המציאות בסין. ידידי המשטר הנוכחי, אנשי החצר וחסידיו יאהבו אותו.

אלטרנטיבה

ביל דודסון מציג בספרו China Inside Out: Ten Irreversible Trends Reshaping China and Its Relationship with the World את הדעה הרווחת כיום. בספר אין פגמים חמורים, לפחות ביחס לספר של נאסביט, אך אין בו גם שום דבר מלהיב או יוצא דופן.

הספר הוא למעשה עשרה פרקים שהם תמצות של כתבות עיתונאיות על סין בעשור האחרון (הניו יורק טיימס מככב ברשימה) המוצגות באופן מסודר והגיוני. הצגת הנושאים אינה חודרת מתחת לפני השטח, אך הנושאים רלוונטיים לכל דיון רציני בחברה הסינית המודרנית.

הנושאים הם: האינטרנט, מעמד הביניים, החלוקה בין האזורים הכפריים לעירוניים, זיהום ותעשייה, משאבים, האתגר בהגדלת הצריכה הפנימית, מגזר נותני השירות, השקעות ועסקאות מחוץ למדינה, לחצים דמוגרפיים, ונושא אחרון, הקשר האפל בין מדיניות החוץ, מיליטריזם ולאומניות.

הטיפול של דודסון בנושאים שבחר לסקר הוא מספק. אין כאן חידושים רבים לאנשים שכבר מכירים את סין לעומק, אך הריכוז של כל החומר באריזה אחת הוא מועיל למדי. מבחינה פוליטית, הוא אינו חסיד של שלטון המפלגה הקומוניסטית, אך גם אינו רואה בחורבן המפלגה תנאי מקדים לשגשוג אמיתי של סין כמדינה חופשית.

China Inside Out משמש כהקדמה מכובדת למגוון סוגיות שסין המודרנית מתמודדת אתן. הוא מציב על השולחן את הנושאים המרכזיים, אך אין בו תחזיות גדולות.

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר