האמריקנים לא יעבדו עם חואוויי ו-ZTE. ישראל כן

ועדה של הקונגרס האמריקני קבעה שהחברות מאיימות על הביטחון הלאומי של ארה"ב והמליצה לא לעבוד איתן. בישראל הכול נמשך כרגיל, בינתיים

משרדי חואוויי

משרדי חואוויי בשנזן, סין. קרדיט: cc by pixelsandme, flickr

דו"ח שהתפרסם השבוע בקונגרס האמריקני קבע כי שתי ענקיות תקשורת סיניות, Huawei ו-ZTE, מהוות איום לביטחון הלאומי של ארה"ב, כיוון שציוד התקשורת שלהן עשוי לשמש את המפלגה הקומוניסטית הסינית לצורכי ריגול. את הדו"ח ניתן למצוא כאן.

בחודש נובמבר 2011 נפתחה חקירה בארה"ב נגד החברות הסיניות, כפי שכתבנו כאן לפני כשנה. כמעט שנה חלפה והוועדה שמונתה לחקור את החברות פרסמה את מסקנותיה, מהן עולה שארגוני ממשל אמריקנים צריכים להפסיק להשתמש במערכות מחשבים שמכילות רכיבים שיוצרו על ידי החברות הסיניות. בדו"ח נכתב גם שעל חברות אמריקניות לחשוב פעמיים לפני שהן עושות עסקים עם החברות הסיניות.

"חואוויי" (Huawei) דחתה את ההאשמות שהופנו נגדה בטענה שהדו"ח אינו מספק מידע ברור או עדויות שיאמתו את הטענות המובאות בו. ZTE הגיבה בדרך דומה.

חואוויי נוסדה בשנת 1988 ובתחילת דרכה הניחה רשת סיבים אופטיים שהיוותה את תשתית המחשוב בסין בשנות ה-90. לדברי ריצ'רד פישר, מומחה למודרניזציה של צבא סין, הנחת הסיבים הייתה קשורה לצרכי צבא סין ובמיוחד ל"משימה העליונה" שלו – שמירת המפלגה הקומוניסטית בשלטון. במחקר של חברת ראנד משנת 2007 נטען: "לחואוויי קשרים עמוקים עם צבא סין שמהווה לקוח חשוב עבורה, וכן תומך פוליטי נלהב ושותף למחקר ולפיתוח".

בראש החברה עומד רן ג'נג-פיי, שבעברו כיהן כראש האקדמיה לטכנולוגיות מידע במחלקת כוח האדם הכללי של צבא השחרור העממי של סין (PLA). מתחילת שנות ה-2000 התרחבה החברה מעבר לגבולות סין וכיום היא מגלגלת כ-30 מיליארד דולר בשנה.

חברת ZTE נחשבת ליצרנית הסלולר הרביעית בגודלה בעולם במונחי מכירות, לפי חברת המחקר IDC.

שתי החברות פועלות גם בישראל. באפריל 2010 נודע כי חואוויי הקימה בישראל מרכז פיתוח חשאי, הפועל תחת השם "טוגה נטוורקס" – Toga Networks. המרכז שהוקם באזור התעשייה של הוד השרון, עוסק בפיתוח שבבי תקשורת.

ב-2011 ZTE נכנסה כשותפה בקבוצת מרתון מובייל (אקספון) של איש העסקים חזי בצלאל, שזכתה במכרז הסלולר באותה שנה, אך רישיונה נפסל.

ביולי האחרון הודיעה קבוצת יורוקום, המייצגת בישראל את נוקיה, פנסוניק, פלאפון, בזק ויס, שתייצג באופן בלעדי את כל קשת המוצרים של ZTE, כמו טלפונים חכמים, טאבלטים, ציוד תקשורת, נתבים ועוד.

כתבת וידאו של רשת NTD:

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר