איך באמת נראית "דמוקרטיה" סינית

דמוקרטיה בסין נשמעת כמו עוף מוזר, אבל מתברר שהיא התקיימה תמיד – בצורה שונה בתכלית מזו שמוכרות לנו

מחר (15.11) צפוי להסתיים הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית שבסיומו נגלה איך נראה השלד החדש של הנהגת המפלגה הקומוניסטית הסינית. מאז שנפתח הקונגרס נשמעו קולות שדיברו על רפורמות במבנה הפוליטי ודמוקרטיזציה בתוך מנגנוני המפלגה. אפילו דווח על הצבעה חשאית שנערכה בתוך המפלגה, מעין פיילוט שבדק את היתכנותה.

במבט ראשון, הצבעה חשאית כזו נראית מוזרה, כיוון שמאז ומתמיד התקבלו ההחלטות במשטר הסיני "מלמעלה למטה", במקום "מלמטה למעלה". במילים אחרות, כל חברי המפלגה עוקבים אחרי ההחלטות שמתקבלות בהנהגה הבכירה, ואמורים לבצע אותן, מבלי לחשוב בעצמם. אולם במבט נוסף מתברר שבקונגרסים קודמים של המפלגה נערכו הצבעות, אם כי הן היו שונות לגמרי מאלו שמוכרות במדינות דמוקרטיות.

צֶ'נְג שְׂיָאו-נונג מכיר אותן היטב. הוא היה עוזרו של גָ'או דְזְה-יאנג, לשעבר ראש ממשלת סין והמזכיר הכללי. צ'נג חי כיום בארה"ב.

לקראת הקונגרס ה-13 של המפלגה ב-1987, הוא עקב אחרי משלחת מפרובינציית הו-ביי. "גרתי במלון ביחד עם המשלחת. בכל יום אכלנו ביחד והצטרפתי לדיונים שלהם. התפקיד שלי היה להקשיב. לא הייתי צריך לדבר, אבל הייתי צריך לזכור את הפנים שהיו שם ואת הרקע של כל אדם", אמר צ'נג בריאיון שערכנו איתו לאחרונה. "אם מישהו אמר משהו שהמפלגה לא אהבה, הייתי אמור לדווח על זה להנהגה".

בכל לילה בשעה 23:00 הגיעה מכונית לבית המלון כדי לאסוף את הדו"ח שהכין צ'נג, והעבירה אותו ישירות ל"היכל העם" בבייג'ינג, המקום שבו נערך הקונגרס של המפלגה, אחת לחמש שנים. הדו"ח עבר ניתוח, הודפס ב-5:00 בבוקר והועבר לשולחנם של 20 ומשהו חברי הפוליטבירו, עד 7:00 בבוקר. "דֶנְג ז'ונְג, הבת של דֶנְג שְׂיָאו-פינג (לשעבר מנהיג סין), הסבירה לנו את זה", נזכר צ'נג.

צ'נג עקב רק אחרי משלחת אחת מתוך 30 נוספות, שהגיעו מכל הפרובינציות בסין. כיום יש 40 משלחות כאלה שמגיעות לקונגרס של המפלגה בהיכל העם בבייג'ינג, ותפקידן לייצג את ציבור הבוחרים של המפלגה. צ'נג מספר שלכל משלחת כזו הוצמד "משגיח פוליטי" כמוהו. המשלחות נשארו במלון ואסור היה לאף אחד לבקר אותן. יום ולילה פיקחו על פעילותן.

הקונגרס נמשך כשבוע, שבמהלכו נערכות פגישות פוליטיות בהיכל העם. בסיומן, המשלחות הועמסו בדוחות ובמסמכים של המפלגה, שאותם נאלצו ללמוד כשחזרו למלון. כמו בסין המאואיסטית, הם נאלצו לעבור אינדוקטרינציה אידיאולוגית – ללמוד את פריצות הדרך האחרונות שעשו התיאורטיקנים של המפלגה. "הם היו צריכים לקרוא את זה ולהביע את תמיכתם", אמר צ'נג.

ההצבעה

לצד הלימודים האידיאולוגיים, נאמר למשלחות איך להצביע. "לכל אדם נאמר איך להצביע", מסביר צ'נג. "קבוצה מסוימת אמורה להצביע עבור פקיד א', וקבוצה אחרת עבור פקיד ב'. לכל משלחת נקבע בדיוק איך להצביע".

בכל משלחת היה מנהיג מפלגה מקומי שתפקידו היה לוודא שהמשלחת מסיימת להצביע, ועושה זאת כפי שנאמר לה. ראשו של המנהיג היה בסכנה אם התגלו טעויות בפן הפוליטי של ההצבעה.

"מאז אמצע שנות ה-80 הוכנס לשימוש ציוד הצבעה אלקטרוני. לכל אדם שמצביע יש מקום ישיבה ספציפי, ולכן המכשיר שבאמצעותו אתה מצביע עוקב אחריך. אם אתה לוחץ על הלחצן הלא נכון, אתה בבעיה גדולה".

לפי דו"ח של חברת הייעוץ Practel, אמצעי ההצבעה שוכללו עוד יותר במשך השנים. "במאי 2003, משלחות שהגיעו לקונגרס של המפלגה הקומוניסטית נדרשו ללבוש תג RFID (טכנולוגיה של תיוג אלקטרוני באמצעות גלי רדיו – המת') בכל רגע, כך שניתן לעקוב אחרי תנועותיהם ולהקליט אותן", נכתב.

מי שומר על השומרים?

לא הצלחנו למצוא אדם שעבד בתפקיד דומה לזה של צ'נג, אולם בדלי מידע מהשנים האחרונות רומזים שהפרקטיקה שתיאר צ'נג נמשכת גם היום, ואולי אף החמירה. מאמר שפרסם לאחרונה ווילי לאם, מומחה לפוליטיקה סינית באוניברסיטה הסינית של הונג-קונג, מתאר פרקטיקה דומה לזו שתיאר צ'נג. "לפי שיחות שניהלתי עם משלחות, המשלחות צריכות לקרוא את מסמכי המפלגה ולהגיע לפגישות שנערכות רק במלון, שהשמירה עליו הדוקה; הן לא אמורות לפגוש את המשפחה או החברים, או אפילו לשוחח בטלפון לזמן ארוך, כדי שהן לא ידליפו סודות מדינה".

יש אפילו שומרים שמשגיחים על השומרים. "מאחורי, באותו מלון, היה בחור נוסף מהמשרד לביטחון המדינה, שהיה סמוי. תפקידו היה להשגיח עלי", אמר צ'נג. "לכל מקום שהלכתי, הוא היה מאחורי. תפקידו היה לגלות האם אני מסתיר מידע כלשהו שהיה צריך לדווח עליו. לדוגמה, אם שני אנשים דיברו בשירותים ולכלכו על מנהיגים מסוימים, הייתי צריך להיות שם ולהקשיב, ואז לחזור לחדר שלי ולרשום את זה. אם לא עשיתי את זה, הוא היה מדווח עלי".

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר