מלאי הדירות בסין גדול פי 4 משטחה של מנהטן

אחרי שהנדל"ניסטים הסינים בנו דירות מגורים כאילו אין מחר, הם גילו שאין מי שירכוש מהם. לחלקם ייקח 10 שנים להיפתר מהמלאי, ומהחוב הגדול לבנקים

קרדיט: cc by Toby Simkin, flickr

קיים פער אדיר בין ההיצע והביקוש בשוק הנדל"ן בסין. ההאטה הכלכלית בסין והתווספות רגולציות הובילו להצטברות מלאי גדול של דירות שלא נמכרו. כמה מפתחי נדל"ן יזדקקו לעשר שנים כדי להיפטר מכל מלאי הדירות שברשותם.

העיתון "צ'יינה טיימס" דיווח ששטח דירות המגורים שלא נמכרו הגיע בסוף אוקטובר ל-320 מיליון מ"ר – שטח הגדול פי 4 משטחה של מנהטן. לא רק השטח העצום מדאיג, אלא גם השינוי שחל עם השנים: מלאי הדירות גדל ב-19 אחוז בהשוואה לשנה שעברה (270 מיליון מ"ר). אם לוקחים בחשבון את קצב המכירות הנוכחי (3.55 מיליון מ"ר ב-2011), בחלק מהאזורים ייקח 10 שנים לפחות למכור את כל מלאי הדירות.

למרות שמפתחי נדל"ן רבים העריכו שייקח להם שנתיים או שלוש להיפטר ממלאי הדירות שברשותם, דו"ח של בנק ההשקעות הסיני Guotai Jonan Securities מלמד כי על פי קצב המכירות הנוכחי שלהם, יידרשו להם הרבה יותר משלוש שנים כדי להיפטר מהמלאי.

הבעיה החמורה ביותר מופיעה בערי המעגל השלישי, שלא מגיעות בדרך כלל לכותרות העיתונים. לפי מכון המחקר E-House שבשנגחאי, בערי המעגל השלישי חל במהלך השנתיים האחרונות גידול משמעותי במלאי הדירות שלא נמכרו, והשנה הוא צפוי להגיע ל-27 אחוז.

דיווחים נוספים מאמתים את הממצאים. לפי העיתון Qilu Evening News היוצא לאור במחוז שאן-דונג, מלאי הדירות בעיר האן-דאן שבמחוז הה-ביי המשיך לגדול, ובתים שלא נמכרו משתרעים שם על פני שטח של 34 מיליון מ"ר.

לא יכולים להחזיר את ההלוואה

תקופת שגשוג הנדל"ן בסין החלה כאשר הריבית הונמכה באופן מלאכותי כדי לאפשר לחברות הנדל"ן לרכוש קרקעות מהממשלות המקומיות, וכך להגדיל את הצמיחה במשק. החברות בנו בתים כאילו אין מחר, וכעת רובן תקועות עם מלאי דירות חסר תקדים.

במצב נורמלי, אמורה להיות להן הכנסה שוטפת מדמי שכירות או ממכירת דירות, וזה אמור להספיק כדי לכסות את הקרן והריבית בהלוואה שלקחו כדי לבנות. אולם כאשר דירות נתקעות במלאי, פירוש הדבר שלחברות הבנייה יש הוצאות בלבד, שאליהן יש להוסיף גם תחזוקה שוטפת. משמעות הדבר היא שהחברות אינן יכולות להחזיר את ההלוואה ונקלעות לחובות.

זו הסיבה לכך שהחברות נאבקות להיפטר מהמלאי שברשותן. לפי הדיווח בעיתון "צ'יינה טיימס", לחברות לא נותר מרחב תמרון רב, שכן כל עלייה במחירי הדירות משפיעה על היקף המכירות שלהן. לפי חברת המחקרים "קפיטל אקונומיקס", מחירי הדירות צפויים לעלות בחודשים הקרובים.

ני מיי-שנג, יו"ר של כבוד בלשכת המסחר של סין, הסביר בריאיון לאפוק טיימס: "כמה חברות מובילות מחזיקות במלאי דירות בשווי של 10 מיליארד יואן. בדרך כלל הן מסוגלות להתמודד עם מלאי דירות בהיקף של 25-15 אחוז מסך הערך שלהן בספרים. אבל אם נפח ההשקעות שלהן גדול משליש מההון שברשותן, החברות יאבדו את יכולתן להתחרות בשוק".

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר