ג'יני סיני מדבר על אי שוויון

"איש חכם אמר פעם שאין אי שוויון גדול יותר מאשר טיפול שווה באלה שאינם שווים"

(פליקס פרנקפורטר, משפטן אמריקני)

כמה גדול אי השוויון בסין? את השאלה הזו שאלו כל כך הרבה חוקרים עד שכבר הפסיקו לשאול. כיוון שחוקר הוא אדם שחייב להגיע מאסכולה אקדמית, הוא חייב להצליח לחשב את אי השוויון. אבל איך הוא יצליח לחשב אותו אם אין לו מספיק נתונים, או שהנתונים אינם מדויקים?

זאת בדיוק הבעיה של כל מי שניסה לחשב את אי השוויון בסין. דרך החישוב הנפוצה ביותר היא באמצעות מדד אי השוויון של ג'יני.

אם יש לכם את כל הנתונים זה נורא פשוט, ממש כמו להכין עוגה. כל מה שצריך לדעת זה כמה כסף מרוויח כל אחד מהאנשים בסין, ולא אכפת לנו אם הוא חי בעיר או בכפר, או איך קוראים לו. מכניסים את הכול לנוסחא, ופאף – יוצא ג'יני.

הג'יני אומר מספר. ככל שהמספר קרוב יותר לאפס, זה אומר שיש יותר שוויון, כלומר כמעט כולם מרוויחים את אותו שכר. אם הג'יני אומר שהמספר קרוב ל-1, סימן שאין שוויון בכלל, כמו במצב שבו כל השכר נמצא אצל אדם אחד בלבד.

אז מה הבעיה? שכל מקורות המידע הסטטיסטיים שמגיעים מסין לא נותנים מרכיבים מדויקים. בעיה אחת היא במדידה, שדוגמת חלק מסוים מאוד באוכלוסייה ולא לוקחת בחשבון למשל את "העשירון העליון". בעיה נוספת היא במה שמישהו עושה עם הנתונים אחרי שהוא מסיים למדוד אותם, ולפני שהם מגיעים אלינו.

"הפיתוי לבנות תיאוריות שאינן בשלות על בסיס נתונים לקויים הוא הקללה של המקצוע שלנו"

(שרלוק הולמס)

כיוון שבכל כיתה יש את המתחכמים, נוצרו יותר מ-20 הערכות שונות שחוזות את הג'יני של סין. הן נעות בין 0.45-0.3, מספרים שמזכירים את הג'יני של ארה"ב.

אבל בנובמבר פרסם המגזין "Zheng Ming" שיוצא בהונג-קונג, "מסמכים סודיים" מבית היוצר של המפלגה הקומוניסטית הסינית, זו ששולטת בסין. לפי המסמכים האלה, הג'יני של סין עומד על 0.61!

זה אמנם לא שיא עולם (השיא שייך לדרום אפריקה – כמעט 0.7), אבל בכל זאת, חייבים לתהות איך קיים פער כזה גדול בין תוצאות האקדמיה לבין המסמכים הסודיים?

זה לא סוף הסיפור. חודש לאחר מכן, פרסמה אחת האוניברסיטאות בצ'נג-דו, דו"ח עצמאי שמתבסס על סקר שערכה ב-2010. לפי הדו"ח, הג'יני של סין הוא 0.61.

אז מה הבעיה? יש אנשים שטוענים שברגע שהג'יני עולה מעל 0.6 – לא ניתן להוריד אותו. כלומר, הוא יכול רק לעלות. אחד האנשים האלה הוא פרופסור צֶ'ן גְ'ה-פיי מאוניברסיטת ניו-יורק. צ'ן אפילו מרחיק לכת עוד יותר. הוא טוען שאי השוויון הוא האיום הגדול ביותר על שלטון המפלגה הקומוניסטית הסינית. מסיבה זו, לדבריו, היא מעולם לא פרסמה מדד ג'יני "רשמי".

אבטלה – תוספת לאקדמאים בלבד

אחד הדברים שמעניינים את אנשי האקדמיה הוא ההבדל בין הג'יני באזורים העירוניים, לבין הג'יני באזורים הכפריים/חקלאיים. אז כפי שאולי ציפיתם, המחקר האחרון באמת מראה שקיים אי שוויון גדול יותר באזורים הכפריים. הג'יני בעיר עומד על 0.56, לעומת ג'יני של 0.6 באזורים שאינם עירוניים.

נתון מעניין נוסף הוא האבטלה. לפי המחקר האחרון, אחוז האבטלה בסין הגיע ל-8% באמצע 2011. מדובר ב-27.7 מיליון איש שאינם עובדים, נתון שגבוה כמעט פי 2 מהנתון הרשמי של הרשויות! (אולי לא צריך סימן קריאה, כי אנחנו לא באמת מופתעים).

מה שקצת מפתיע הוא שהאבטלה בגילאים 55-51 זהה לאבטלה בגילאים 25-21 (שמחזיקים בתואר אחד לפחות), ועומדת על 16.4%. כל זה בניגוד גדול לגילאי 25-21 (מהגרי עבודה ללא תואר) שעומדת על 3.4%. מי שמחפש את הסיבות לכך יכול לקרוא את המאמר הקודם שפרסמנו.

אהבת את הכתבה? עקוב אחרינו בפייסבוק או הירשם לניוזלטר